René Szotkowski varoval před riziky na internetu

25. březen 2019

Úskalí komunikace na internetu přiblížil pedagogům, preventistům a dalším posluchačům ve svém vystoupení 25. března 2019 na půdě Fakulty veřejných studií Slezské univerzity v Opavě zástupce vedoucího projektu E-bezpečí PhDr. René Szotkowski, Ph.D. Asi osmdesátku posluchačů seznámil s projektem E-bezpečí a zaměřil se hlavně na sexting neboli šíření intimních fotografií prostřednictvím internetu. Kybernetická kriminalita za posledních několik let rapidně vrostla. Zatímco v roce 2011 bylo v České republice zachyceno 1502 případů,
v roce 2018 to bylo dokonce 6815 případů. S fenoménem sextingu podle průzkumů má alespoň jednu zkušenost téměř 20 procent patnáctiletých dětí a s věkem u mladistvých roste. U sedmnáctiletých to je dokonce téměř 35 procent.

René Szotkowski zmínil také různé druhy sociálních kanálů, které dnes mezi dětmi a mládeží “frčí”, jako například SNAPCHAT, SNAP MAP nebo TIK TOK. Posluchače také seznámil s pojmy jako kybergrooming nebo killingstalking nebo webcam trolling. Debata se točila i o regulaci používání mobilů o přestávkách, zveřejňování choulostivých fotek na běžných portálech jako Rajče.net nebo i na facebookových stránkách škol, kde se také mohou stát kořistí například pedofilů. Lektor doporučil také literaturu k tématu, například o sexuální výchově (Ty jsi holka, ty jsi kluk). Seznámil také přítomné s hlavními zásadami, na co by si děti i rodiče měli při užívání internetu dávat pozor.

Přednášku společně připravili Město Opava, Tým pro mládež, Anima Viva z. s. a Místní akční skupina Opavsko z. s. v rámci Místních akčních plánů pro Opavsko a Vítkovsko.

Fotogalerii najdete zde:
http://www.mapopavsko.cz/rene-szotkowski-seznamil-posluchace-s-riziky-na-internetu/

 

Milan Freiberg, PR manažer MAS Opavsko z. s.